Kandydoza pochwy

W jaki sposób kandydoza pochwy może zostać rozpoznana i wyleczona?

Kandydoza pochwy, nazywana inaczej grzybicą lub drożdżycą pochwy, jest chorobą, dotykającą kobiety w każdym wieku. Candida albicans, czyli pasożytnicze grzyby powodujące tę chorobę, występują u wielu osób, jednak najczęściej przebiega to bezobjawowo. Przy wystąpieniu specyficznych warunków spadku odporności, grzyby mają możliwość rozmnażania i rozprzestrzeniania w organizmie, co powoduje chorobę. Dzieje się tak w przypadku długotrwałego zażywania silnych leków, takich jak antybiotyki, leki hormonalne i sterydowe. Do choroby przyczynia się także sposób odżywiania, w którym dominują cukry proste, tłuszcze oraz mięso, a także silnie przetworzona żywność. Drożdżycą pochwy można się również zarazić poprzez stosowanie wspólnych ręczników, mydła, bielizny. Warto zauważyć, iż kandydoza pochwy występuje najczęściej u kobiet, które już ją przechodziły w przeszłości, jednak nie została ona odpowiednio wyleczona.

Kandydoza pochwy objawia się podobnie do innej poważnej choroby, a mianowicie bakteryjnego zapalenia pochwy. Dlatego też nie można traktować jej objawów za jednoznaczne i przy wystawianiu diagnozy przeprowadzić należy szereg specjalistycznych badań. Pierwszymi symptomami drożdżycy pochwy jest odczucie bolesnego swędzenia, które z czasem przybiera postać pieczenia. Bardziej zaawansowana forma choroby objawia się ponadto nalotem na narządach intymnych oraz pojawieniem się gęstej żółtej wydzieliny z narządów rodnych. Chore, u których przypuszcza się wystąpienie kandydozy pochwy, mówią również o nieprzyjemnym zapachu z okolic intymnych, a także o częstszym oddawaniu moczu, któremu towarzyszy ból i pieczenie.

Leczenie grzybicy pochwy powinno być przeprowadzone przez lekarza specjalistę i obejmuje podanie chorej leków farmakologicznych, takich jak klotrimazol, flukonazol, terkonazol lub ketokonazol, a także kwas borowy. Chociaż pierwsze objawy choroby mogą minąć już po kilku dniach od rozpoczęcia leczenia, nie należy przerywać terapii, gdyż skutkować to może nawrotem choroby.

Leczeniu należy poddać również partnera seksualnego chorej, gdyż u mężczyzn grzybica układu rozrodczego przebiega zazwyczaj bezobjawowo.

Więcej wiadomości dotyczących rozpoznawania kandydozy pochwy oraz sposobów jej leczenia, w tym naturalnych, znaleźć można na stronie internetowej kandydoza pochwy.

 

Home  Privacy Policy  Disclaimer  Contact Us