Kandydoza leczenie

Podstawowe informacje dotyczące skutecznej walki z drożdżycą

Kandydoza, potocznie nazywana drożdżycą lub grzybicą jest oportunistyczną chorobą zakaźną wywoływaną przez grzyby candida, najczęściej candida albicans. Oznacza to, że fakt, iż osoba zarażona jest grzybem nie oznacza, że jest chora na grzybicę. Wręcz przeciwnie - u większości nosicieli obecność grzybów przebiega bezobjawowo. W sprzyjających warunkach następuje proces rozmnażania grzybów i infekcji organizmu. Z powodu częstej bezobjawowej formy proces kandydoza leczenie jest niezwykle trudny i żmudny.

Proces kandydoza leczenie obejmuje dwa aspekty - leczenie farmakologiczne oraz zmianę stylu życia. Zastosowanie środków farmaceutycznych wiąże się z zażywaniem leków przeciwgrzybicznych. W przypadku ostrej postaci infekcji kandydoza leczenie obejmuje doustne podawanie klotrimazolu, flukonazolu i ketokonazolu, w zależności od leku przez 1 do 7 dni. Kurację można wesprzeć lekami w postaci kremu (terkonazol) lub globulek dopochwowych (kwas borowy) W przypadku kuracji przedłużonej choremu podaje się klotrimazol, ketokonazol, flukonazol oraz itrakonazol od jednego do siedmiu razy w tygodniu przez okres do sześciu miesięcy. Dodatkowo środkami wspomagającymi są, podobnie jak w przypadku ostrej postaci, kremy lub globulki.

Leczenie farmakologiczne powinno być przeprowadzane łącznie z przyjmowaniem leków zawierających pałeczki kwasu mlekowego, które odbudowują florę bakteryjną i zabezpieczają przed infekcjami.

Zażywanie lekarstw i eliminacja objawów łączona jest ze zmianą nawyków żywieniowych. Polega ona na zastosowaniu diety bogatej w warzywa, z ograniczeniem spożywania węglowodanów, produktów z białej mąki, słodyczy i słodkich owoców. Chory powinien pamiętać o unikaniu kontaktu z wodą oraz stwarzania na swoim ciele wilgotnych warunków, w których grzyby szybko się rozwijają. Dlatego tak ważne jest noszenie odzieży nie przylegającej do ciała, przewiewnej, z naturalnych materiałów. Należy pamiętać, by nie korzystać z butów, bielizny, ręczników, mydła itp. należących do innych osób.

W przypadku leczenia kandydozy trzeba zwrócić uwagę na to, iż zanik objawów nie oznacza końca choroby. Nie wolno przerywać z tego powodu terapii, tylko postępować zgodnie ze wskazówkami lekarza.

Więcej informacji o leczeniu kandydozy znaleźć można na kandydoza leczenie.

 

 

 

Home  Privacy Policy  Disclaimer  Contact Us