Grzybica przewodu pokarmowego

Grzybica przewodu pokarmowego, nazywana inaczej mikozą układu pokarmowego to grupa chorób zakaźnych wywoływana przez jeden lub kilka gatunków grzybów. Atakują one wówczas jamę ustną i przełyk, żołądek oraz jelita.

W jamie ustnej i przełyku grzyby atakują błonę śluzową, w wyniku czego następuje jej podrażnienie i uszkodzenie, pojawia się na niej nalot. Chory odczuwać może ból w okolicach mostka, kręgosłupu oraz łopatek, a także całych pleców.

Grzybica żołądka powstaje w wyniku chorób takich jak cukrzyca czy wrzody, przyjmowania leków na bazie sterydów, hormonów lub antybiotyków. Grzyby są aktywne w żołądku pomimo jego wysokiej kwasowości i przyczyniają się do rozpadu białka, znajdującego się w ścianach żołądka, a w związku z tym powstawania nadżerek.

Obecność grzybicy w jelitach przyczynia się do niszczenia ich błony śluzowej, dzięki czemu grzyby przedostają się do naczyń krwionośnych, co z kolei powoduje zakażenie ogólnoustrojowe.

Pacjenci, u których podejrzewana jest grzybica przewodu pokarmowego skarżą się zazwyczaj na uczucie suchości w ustach i metaliczny smak w ustach. Na języku pojawia się często białawy nalot oraz wydobywa się nieprzyjemny zapach z ust. Pojawiają się bóle pleców oraz brzucha. Chorzy odczuwają niestrawność, zgagę, pieczenie w przełyku. Występują także zaparcia lub biegunki. Pojawiają się także symptomy takie jak utrata wagi lub jej przyrost, swędzenie w okolicy odbytu, nadwrażliwość i nietolerancją mleka, glutenu, pszenicy i żyta. Ważnym objawem jest także silna potrzeba spożywania produktów o wysokiej zawartości węglowodanów.

W przypadku grzybicy układu pokarmowego zaleca się stosowania leczenia ogólnoustrojowego, a także leczenia eliminującego nieprzyjemne dolegliwości, jak na przykład biegunkę czy wymioty. Zwraca się także szczególną uwagę na odpowiednią dietę, ubogą w węglowodany, a bogatą w warzywa i owoce nie zawierające cukrów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat grzybicy układu pokarmowego, jej objawów oraz leczenia, a także innych rodzajów grzybicy oraz kandydozy, wejdź na stronę >>> grzybica przewodu pokarmowego

 

Home  Privacy Policy  Disclaimer  Contact Us