Drożdżaki

Drożdżaki są pasożytniczymi i grzybami z gromady woreczniaków. W sprzyjających warunkach mogą one kiełkować dając początek grzybni.

Szacuje się, że około 40% populacji jest nosicielami drożdżaków, które znajdują się we florze fizjologicznej układu pokarmowego, jednak u większości pozostają one nieaktywne. Oznacza to, że ich obecność przebiega całkowicie bezobjawowo.

W sprzyjających warunkach jednak drożdżaki zaczynają się rozmnażać, atakując inne części ciała, przy jednoczesnym wzmocnieniu swojej odporności. Drożdżaki nie są wówczas podane na działanie antybiotyków i leków przeciwgrzybicznych.

Niesprzyjające warunki, mające wpływ na rozmnażanie się i rozprzestrzenianie drożdżaków to czynniki związane głównie z osłabieniem układu immunologicznego. Należą do nich długotrwałe przyjmowanie leków hormonalnych i antybiotyków, brak zachowywania podstawowych zasad higieny oraz nieodpowiednia dieta, bogata w cukry, tłuszcze oraz uboga w warzywa i owoce.

Choroba związana z aktywizacja drożdżaków nosi nazwę drożdżyca lub kandydoza. Atakuje ona zazwyczaj błony śluzowe, skórę i paznokcie, przewód pokarmowy, narządy płciowe, a także centralny układ nerwowy. Objawy nadmiernej ilości drożdżaków i ich aktywizacji związane są z miejscem ich występowania. Symptomy choroby nie są jednoznaczne i mogą świadczyć o wielu innych schorzeniach. Niestety dla efektywnego leczenia niezbędna jest prawidłowa diagnoza, którą można postawić jedynie poprzez specjalistyczne testy i badania laboratoryjne.

Poza leczeniem drożdżycy bardzo ważna jest jej profilaktyka, czyli zapobieganie nadmiernemu rozmnażaniu się i aktywizacji drożdżaków. Obejmuje ona przede wszystkim odpowiednią dietę, ubogą w cukry, gdyż to właśnie cukier jest ich głównym składnikiem pokarmowym. Należy więc unikać słodyczy, produktów mącznych, a także bogatych w cukry owoców. Warto także pamiętać o zaprzestaniu spożywania odgrzewanych potraw, które są siedliskiem bakterii oraz, a także eliminacji z diety produktów zawierających pleśń, na przykład serów pleśniowych. Dodatkowo pomocne jest spożywanie dużych ilości wody, która wypłukuje z organizmu toksyny, a także spożywanie gorzkich i kwaśnych, nieprzetworzonych warzyw.

Aby dowiedzieć się więcej na temat drożdżaków, zapobieganiu ich aktywizacji oraz jej skutkach, a także o leczeniu chorób nią wywołanych, odwiedź stronę Drożdżaki.

 

Home  Privacy Policy  Disclaimer  Contact Us