Candida albicans

Podstawowe informacje o objawach i leczeniu grzyba w organizmie człowieka.

Candida albicans jest jednym z najczęściej występujących w organizmie człowieka grzybów bezotoczkowych z klasy drożdżaków. Jego nosicielstwo przebiega najczęściej bez jakichkolwiek objawy, więc większość jego nosicieli nie zdaje sobie sprawy, że jest on obecny w ich ciele. W sytuacji obniżonej odporności ciała spowodowanej długotrwałym zażywaniem antybiotyków, leków hormonalnych czy sterydów, a także podczas ciąży czy przy niewłaściwej diecie, candida albicans zaczyna się rozmnażać powodując niebezpieczną chorobę o nazwie kandydoza.

Candida albicans znajdują się zazwyczaj w jelitach człowieka i żywią się cukrami zawartymi w kale. Mogą rozprzestrzenić się jednak do całego układu pokarmowego, narządów płciowych oraz na skórę.

Aktywne candida albicans objawiają się w przewodzie pokarmowym bólami brzucha, nudnościami, uczuciem przelewania się. Ponadto chory odczuwa zgagę, niestrawność, pojawiają się wymioty, biegunki lub zaparcia. Choroba atakująca narządy płciowe objawia się przede wszystkim swędzeniem, pieczeniem, pojawieniem się grudkowatych upławów oraz częstym, bolącym oddawaniem moczu.

Aktywność candida albicans na skórze często mylona jest z innymi przypadłościami, gdyż przypomina trądzik, przesuszoną skórę, rumień. Ręce i nogi chorego są zimne, a mimo to pacjent mocniej się poci. Ponadto chorzy, u których podejrzewa się grzybicę skarżą się na ogólne złe samopoczucie, odczuwają stany depresyjne i lęki, często są nadpobudliwi lub przeciwnie - apatyczni.

Eliminacja candida albicans z organizmu człowieka odbywa się za pomocą lekarstw. Bardzo ważne jest zażywanie preparatów zawierających pałeczki kwasu mlekowego, dzięki którym odbudowana zostaje flora bakteryjna organizmu i jest on zabezpieczony przed chorobami. Ponadto choremu podaje się leki doustne, miejscowe (na przykład kremy, zawiesiny) oraz globulki, które niszczą grzyby. Należy do nich natsmacyna, nystatyna, flukonazol, ketokonazal i inne.

Chory powinien także pamiętać o odpowiedniej diecie, z której wykluczone są węglowodany oraz o restrykcyjnym przestrzeganiu zasad higieny osobistej.

Aby dowiedzieć się więcej o wpływie candida albicans na organizm oraz naturalnych sposobach ich eliminacji, odwiedź stronę Candida albicans.

 

Home  Privacy Policy  Disclaimer  Contact Us